Tasarımı Kaydet  Kapat

Haberler / Şirket Haberleri

EKONOMİST 500 BÜYÜK ANADOLU ŞİRKETİ

EKONOMİST 500 BÜYÜK ANADOLU ŞİRKETİ

Ekonomist 500 büyük Anadolu şirketi - SANKO'nun 12 şirketi listede yer alıyor - Başak Traktör Ve Sanko Enerji, Anadolu'nun en hızlı büyüyen 10 şirketi arasında bulunuyor

GAZİANTEP (İHA) - SANKO Holding'in 12 şirketi, Ekonomist Dergisi'nce 2015 yılı veriler baz alınarak gerçekleştirilen "Ekonomist 500 Büyük Anadolu Şirketi" araştırmasında listeye girdi.

Ekonomist'te yer alan açıklamada, araştırmanın, üç büyük ilin dışında faaliyet gösteren ve yabancı sermaye payı yüzde 50'nin altında olan şirketleri kapsadığı belirtilerek, Anadolu'nun en büyük şirketleri araştırmasının 2004 yılında 250 şirketle başlatıldığı, Anadolu ekonomisindeki gelişme ve artan katılım nedeniyle 2010 yılında sayının 500'e çıkarıldığı kaydedildi.

Ciro baz alınarak yapılan araştırmada, SANKO Holding şirketlerinden Sanko Tekstil İşletmeleri, Sanko Dış Ticaret, Sanko Pazarlama, Çimko Çimento Beton, Süper Film Ambalaj, Avnet Technology Solutions, Sanko Enerji, Bartın Çimento, Başak Traktör, Enko Enerji, Sanko İş ve Tarım ile Sanko Makina Pazarlama listede yer aldı.

En hızlı büyüyen şirketler

Araştırmanın "Anadolu'nun En Hızlı Büyüyen 10 Şirketi" kategorisinde SANKO Holding şirketlerinden Başak Traktör 8'inci, Sanko Enerji Sanayi 10'uncu sırada bulunuyor. Ciro üzerinden yapılan değerlendirmede 2014 yılına göre Başak Traktör yüzde 60.6, Sanko Enerji Sanayi ise yüzde 58.2 oranında büyüme gösterdi.

SANKO Holding, listeye giren 12 şirketi ile "Anadolu 500'e En Fazla Şirket Gönderen Grup" kategorisinde, Kayseri'den Boydak Grubu ile beraber birinciliği paylaştı.

Diğer araştırmalar

Ekonomi Dergisi Capital'in Türkiye'nin en büyük özel sektör şirketlerini ortaya koyan "Anadolu 500" araştırmasında SANKO'nun 6 şirketi yer almıştı. Şirketlerin 2015 yılı cirosu baz alınarak yapılan araştırmaya ilişkin değerlendirmede, SANKO Tekstil İşletmeleri, SANKO Dış Ticaret, SANKO Pazarlama, Çimko Çimento ve Beton, Avnet Technology Solutions ve Süper Film Ambalaj listeye girmişti.

Son 10 yılda Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen 34 holdingi arasına 22'inci sıradan giren SANKO'nun, aynı dönemde istihdamını yüzde 15.4, şirket sayısını yüzde 17.5 oranında artırdığına vurgu yapılmıştı.

İSO araştırması

İstanbul Sanayi Odası tarafından 2015 yılı üretimden net satışlar baz alınarak kamu ve özel sektördeki sanayi işletmelerine yönelik olarak düzenlenen "Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu" raporunda, Sanko Tekstil İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Çimko Çimento ve Beton, Süper Film Ambalaj, Sanko Enerji yer almıştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisinin 2015 yılı verilerinden hazırladığı Türkiye'nin 1000 Büyük İhracatçı listesinde de SANKO Dış Ticaret ile Çimko Çimento ve Beton bulunuyordu.
(BRN-Y)